Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Sed venenatis mollis lac us a egestas.
Posledný deň pred prázdninami si deti z 1.A a 1.B triedy spolu so svojimi pani učiteľkami spríjemnili výrobou dekorácií z nazbieraného prútia. Chlapci sa učili pliesť korbáče, dievčatká zas aranžovali závesné vence. Deti sa dozvedeli, že dni pred Veľkou nocou i počas nej majú svoje tradície, medzi ktoré patria okrem obradov a typických jedál aj zvyky našich predkov, ktoré pretrvávajú veľmi dlho.
Na pondelňajšiu oblievačku, ktorá je symbolom čistoty, sa chlapci dobre vyzbrojili a korbáčom, ktorý si uplietli, snáď prinesú zdravie všetkým dievčatám, ktoré prídu obliať. Dievčatá ich zato obdarujú krásnymi maľovanými kraslicami, ktoré si zhotovili.
Fotografie z tohto dňa si môžete pozrieť vo fotogalérii.
Veľká noc je najstarším, najvýznamnejším kresťanským sviatkom. Veľkou nocou sa začína krásne ročné obdobie – JAR, plné nového života, farieb, kvetov, zelene.
Blížiace sa veľkonočné sviatky si naše deti pripomenuli súťažou na prvom stupni. Ich úlohou bolo, doma s rodičmi vyrobiť veľkonočnú ozdobu podľa vlastnej fantázie a priniesť do školy.
Veľké ĎAKUJEM – patrí všetkým rodičom, ktorí si našli čas a venovali ho svojim deťom. Do súťaže sa zapojilo viac ako šesťdesiat detí. Vybrať tie NAJ... bolo veľmi, veľmi ťažké. Tu sú mená tých, ktorých ozdoby sa najviac páčili: Halamová Sárka, BačíkĽubko, Kucharíková Viktorka,Ošťádalová Natálka, Bátorek Paťo, Slaninková Simonka, Martinková Natálka, Mikovec Šimon, Václavík Rastík...
Všetky výrobky si môžete pozrieť vo fotogalérii.
Špagety sa voľakedy označovali spoločným názvom makaróny. Boli v Taliansku známe už v roku 1279. Taliani im dokázali dať správnu chuť. Spočiatku sa tieto cestoviny jedli sladké a boli výsadou len stolov boháčov a labužníkov z lepšej spoločnosti. Po roku 1750 špagety zľudoveli, keď ich začala ponúkať neapolská ľudová kuchyňa. Z Neapola sa ich výroba rozšírila do celého Talianska. Bola výhodná a jednoduchá. Výroba špagiet vo svete sa široko rozvinula.
Výhodou špagiet je, že sú sýte, majú pomerne málo kalórií, že sú dobre stráviteľné a zaháňajú pocit hladu. V našej kuchyni je hlavnou súčasťou jedál zo špagiet kečup a strúhaný syr, ktorý ich dietetické účinky ruší. Špagety nesmú byť ani tvrdé a ani mäkké, musia sa variť v dostatku vody 7-10 minút. Al dente je výraz pre správne upravené špagety.
My, malí druháčikovia sme navštívili kuchynku v našej škole, aby sme videli na vlastné oči a cítili na vlastné chuťové poháriky, ako to s tými špagetami naozaj je. Videli sme všetko: od začiatočného varenia vody, až po konečné premývanie špagiet tečúcou vodou. Veľkým zážitkom bolo však aj to, že sme si mohli vyskúšať miešanie chutnej bolonskej omáčky. Medzitým si zopár kamarátov pochutilo na parených buchtách. Popri práci sme si i trochu zatancovali, čím sme si skrátili čas počas varenia. Na záver sme dostali plné taniere chutných špagiet, naplnili sme si brušká a šup naspäť do školy.
Fotografie si môžete pozrieť vo fotoalbume.
Dňa 25.3.2015 sa žiaci druhej triedy zúčastnili exkurzie pošty v Predmieri. Exkurzia nadväzovala na učivo zo slohu, v rámci ktorého sa žiaci učili písať listy. Preto sa rozhodli, že jeden takýto list napíšu i pánovi riaditeľovi. S oduševnením im vlastným list napísali, vložili do obálky s poštovou známkou a putovali na poštu. Tu sa oboznámili s jej fungovaním a hlavnými princípmi. Ďalšie kroky žiakov viedli do budovy starej pošty. Budova bola postavená v 17. storočí a takmer dve storočia dominovala obci. Pošta v Predmieri je druhou najstaršou poštou v okrese Bytča. Zriadili ju pod rakúskou poštovou správou 1.4.1860. Stala sa i dejiskom návštevy cisársko – kráľovského Veličenstva Františka Jozefa I., ktorý ju navštívil 12.8.1852 v predobedňajších hodinách.
V pomerne krátkom čase počas exkurzie sa žiaci dozvedeli nielen tieto, ale i mnoho ďalších zaujímavých informácií, ktoré si svojím obsahom získali nejedno zvedavé žiacke ucho. Fotografie si môžete pozrieť vo fotoalbume.
Dňa 20.3.2015 prebehlo na ZŠ Predmier školské kolo speváckej súťaže Slávik Slovenska. V troch kategóriách sa predstavili víťazi triednych kôl.
V prvej kategórií sa na 1. mieste umiestnila žiačka 3. ročníka Anička Bačiková s ľudovou piesňou "Išli dievky ľan trhať". V druhej kategórií zvíťazila žiačka 4. ročníka Radka Tomaníková s piesňou "Čie sú to kone". Víťazkoj tretej kategórie bola žiačka 8. ročníka Petra Sedláková s piesňou "A ja taká dzivočka".
Fotografie zo súťaže si môžete pozrieť vo fotoalbume.
19. a 20. marca sa v našej športovej hale konali majstrovstvá okresu vo florbale. Naše dievčatá sa umiestnili na krásnom 2. mieste. Chlapcom, ktorí hrali dobre počas celého turnaja však ku koncu chýbalo športové šťastie a ich výsledky nestačili na umiestnenie medzi najlepšie tri družstvá. Všetkým žiakom našej školy, ktorí sa zúčastnili turnaja ďakujeme. Fotografie z oboch podujatí si môžete pozrieť vo fotoalbume.
Naši piataci sa na hodine geografie učili, že občas (raz za niekoľko rokov) nastáva situácia, kedy sa Slnko, Mesiac a Zem dostanú do jednej priamky. Práve vtedy môžeme pozorovať jav, ktorý nazývame zatmenie Slnka. A práve 20.3.2015 (piatok) o 10:53 došlo k čiastočnému (asi 60%) zatmeniu pozorovateľnému aj z územia Slovenska, teda aj z našej školy :).
Toto vyžili aj mnohí žiaci so svojimi p. učiteľkami a tak mohli pozorovať (cez zváracie sklíčka) tento ojedinelý, no fascinujúci úkaz. Tí, ktorí to nestihli, alebo si to chcú ešte raz pripomenúť, si môžu pozrieť fotografie vo fotoalbume.
V pondelok a utorok, 16. a 17. marca, sa naši žiaci zúčastnili okresného kola matematickej súťaže Pytagoriáda. Úspešní riešitelia školských kôl zo škôl celého okresu si zmerali svoje sily v riešení 15 matematických úloh. Celkové výsledky ukázali, že to nebolo vôbec ľahké. Veľmi nás však potešili naši tretiaci, ktorí sa stali hrdými úspešnými riešiteľmi. Marek Ragula sa umiestnil na 1. – 2. mieste a Patrik Jašo na 8. – 9. mieste. Srdečne im gratulujeme a ďakujeme za reprezentáciu školy!
Dňa 18.3.2015 sme na našej škole privítali slečnu Martinku Michalkovú so svojimi štyrmi psíkmi, ktorá pôsobí v neziskovej organizácií Zmysel života. Organizácia vznikla začiatkom roka 2010 a jej členovia pomocou psov pomáhajú všade tam, kde je pomoc potrebná. Canisterapia využíva pozitívne pôsobenie psa na fyzickú, psychickú a sociálnu pohodu človeka. Uplatňuje sa hlavne ako pomocná psychoterapeutická metóda v situáciách, keď iné metódy nemožno použiť, alebo nie sú účinné. Kladie dôraz na riešenie psychologických, citových a sociálno - integračných problémov. Pôsobenie na fyzické zdravie človeka je u canisterapie druhotné, motivuje k rehabilitácii a povzbudzuje imunitu prostredníctvom psychiky.
Zážitky, ktoré nadobudli v priebehu tejto akcie žiaci našej školy boli pozitívne, a stali sa pre detskú dušu obohatením. V mene učiteľov i žiakov sa chcem poďakovať slečne Michalkovej za nádherné dopoludnie, ktoré pre nás pripravila spolu so svojimi psíkmi. Prezentovaná práca plná lásky a nápadov vzbudzovala veľký rešpekt a úctu. Ďakujem Vám za nezabudnuteľné chvíle s Vami a za vaše veľké srdiečko, ktoré máte otvorené pre našich žiakov. Fotografie z akcie si môžete pozrieť vo fotoalbume.
V pondelok 16.3.2015 sa na našej škole uskutočnil nultý ročník prírodovedeckej súťaže Mladý vedec. Zapojili sa do nej žiaci 6. – 9. ročníka, ktorí si pripravili zaujímavé pokusy z fyziky a chémie. Žiaci aj porota si mali možnosť pozrieť pokusy ako „faraónove hady“, pokusy na podtlak, mrznúcu coca-colu, reakcie kovov s vodou a kyselinou, dichrómanovú sopku a model penového hasiaceho prístroja.
Súťažiaci doplnili svoj výklad aj zrozumiteľnými prezentáciami. Spoločne sme si vychutnali príjemne a užitočne strávené popoludnie a presvedčili sme sa, že naši žiaci sú šikovní, výreční a zruční. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník. Pokusom zdar!
A ako to teda dopadlo?
1. miesto: J. Václaviková a D. Korbašová – 9. trieda; R. Kaláb – 6. trieda
2. miesto: A. Mikovec, M. Bačík – 7. trieda
3. miesto: D. Gaňa a A. Čeklovský – 9. trieda
Fotografie zo súťaže si môžete pozrieť vo fotoalbume.
Bližšie informácie pozri na plagáte.
Základná škola Predmier príjme na zastupovanie na čiastočný úväzok učiteľa s aprobáciou biológia, telesná výchova s nástupom od 23. marca 2015 do 30. júna 2015. Žiadosti môžete zaslať emailom alebo poštou na adresu: ZŠ Predmier, Bajzova 2, 01351 Predmier; email: zakladnaskola@predmier.sk tel.č: 041/5573134, mob: 0911712612.
Základná škola Predmier príjme na zastupovanie počas MD učiteľa s aprobáciou slovenský jazyk, biológia s nástupom od septembra 2015. Žiadosti môžete zaslať emailom alebo poštou na adresu: ZŠ Predmier, Bajzova 2, 01351 Predmier; email: zakladnaskola@predmier.sk tel.č: 041/5573134, mob: 0911712612.
Žiaci druhého, siedmeho, ôsmeho a deviateho ročníka sa zúčastnili besedy s pani Ivetkou Gabajovou a Michalom Zacharom so záchrannej služby. Toto zdravotnícke zariadenie poskytuje nepretržite neodkladnú a urgentnú starostlivosť na základe tiesňového volania na telefónne čísla "155" a "112". " Pomáhať druhým je veľmi šľachetné ". A takúto úlohu plnia naši záchranári.
Žiaci sa zaujímavým spôsobom oboznámili so zásadami prvej pomoci s využitím pomôcok a dozvedeli sa ako dať prvú pomoc postihnutému. Niektoré ukážky boli doplnené odbornými informáciami a zážitkami z praxe. Beseda sa stretla s veľkým pozitívnym ohlasom u žiakov. Touto cestou obom záchranárom ďakujeme za ochotu prísť a oboznámiť našich žiakov o zásadách predlekárskej pomoci, ktorá je do príchodu rýchlej zdravotnej služby tou najdôležitejšou vecou pre záchranu ľudských životov. Fotografie z akcie si môžete pozrieť vo fotoalbume.
V sobotu 7.3.2015 naša obec Predmier žila oslavami 260. výročia narodenia nášho najznámejšieho rodáka Jozef Ignáca Bajzu. To, že mu patrí nezastupiteľné miesto v histórii nášho národa dokázala účasť mnohých hostí, či už predsedu KDH – Jána Figeľa, zástupcu ministerstva školstva, delegácie Matice slovenskej a mnohých ďalších.
Pre našu školu to bolo o to významnejšie, že jej bol udelený čestný názov – Základná škola Jozefa Ignáca Bajzu.
Oslavy začali o 14. hod. slávnostnou svätou omšou, ktorú celebroval pán dekan Emil Floriš, veľký obdivovateľ J. I. Bajzu, spolu s ďalšími kňazmi. Po jej skončení kládli zástupcovia jednotlivých organizácii kvety k buste v parku, kde chvíle spestrila dychová hudba Predmierčanka a peknou recitáciou žiačka 9. ročníka Erika Kadáčková.
O 16. hod. začala slávnostná akadémia na ktorej so svojim programom vystúpili žiaci našej školy. Život a dielo J. I. Bajzu prezentovala vedecká pracovníčka Slovenskej akadémie vied v Bratislave pani Katarína Ženková. Na akadémii prevzal pán riaditeľ Mgr. Vladimír Kaláb z rúk zástupcu Ministerstva školstva SR čestný názov školy. Na záver prítomných oslovil krátkym príhovorom aj pán starosta obce Predmier Ing. Viliam Čillík.
Tento deň zostane ešte dlho v pamäti obyvateľov Predmiera.
Fotografie zo slávnosti si môžete pozrieť vo fotoalbume.
Piatok trinásteho nebol nešťastným dňom. Aspoň nie pre našich šikovných žiakov. Tí nás potešili umeleckým slovom v rámci školského kola recitačnej súťaže Hviezdoslavov Kubín. A že ich nebolo málo (31, pozn.), o tom Vás presvedčí náš fotoalbum.
Ale ešte predtým mená tých najlepších, ktorí nás budú reprezentovať na regionálnom kole Hviezdoslavovho Kubína v priestoroch Centra voľného času Bytča dňa 24. februára 2015:
1. kategória: Danko Belák (1. ročník) - víťaz poézie
Ľubko Bačík (2. ročník) - víťaz prózy
2. kategória: Radka Tomaníková (4. ročník) - víťazka poézie
Anna Jurčíková (5. ročník) - víťazka prózy
3. kategória: Petra Sedláková (8. ročník) - víťazka poézie
Andrej Mikovec (7. ročník) - víťaz prózy
Všetkým zúčastneným ešte raz ďakujeme za vynaloženú námahu, ktorú venovali práci s textom. Teší nás, že sa stále nájde veľa šikovných detí, ktoré majú chuť a vôľu ukázať, čo v nich je. A čo odkázať našim víťazom? Nech pri nich 24. februára stojí ,,Šťastena.“
Dňa 9.2.2015 prešli budúci prváci prvýkrát dvermi našej školy a zúčastnili sa zápisu do 1. triedy. Pán riaditeľ ich privítal povzbudivými slovami a svoje recitátorské i tanečné nadanie predviedli žiaci III. a IV. ročníka. Chodbami školy zneli slová básne Márie Ďuríčkovej: Bola raz jedna trieda, ktorú vystriedali hravé tóny piesne Rafaela Stonožka. Potom budúci prváčikovia ukázali svoju odvahu i vedomosti pani učiteľkám, ktoré ich za svedomitú prácu odmenili diplomom, sladkosťami a upomienkovými predmetmi.
Prajeme budúcim prváčikom, aby všetky roky, ktoré strávia na našej škole, boli rovnako pekné a milé ako bol deň zápisu.
Fotky z akcie si môžete pozrieť vo fotoalbume.
Dňa 10.2.2015 sa žiaci 2. a 5. ročníka vybrali za kultúrnym zážitkom do Žiliny. Spoločne so svojimi triednymi učiteľkami navštívili Bábkové divadlo v Žiline, ktoré sa hrdo pýši prívlastkom „najstaršie“, nakoľko funguje už viac ako 60 rokov. Do Žiliny sme cestovali vlakom a pre niektoré deti už samotná cesta bola zážitkom, pretože cestovali vlakom po prvýkrát. Bábkové divadlo nás privítalo krásnymi zrekonštruovanými priestormi, pohodlne sme sa usadili do nových sedadiel a predstavenie pod názvom Klára a 12 mesiačikov sa mohlo začať.
Rozprávka Klára a 12 mesiačikov je moderná rozprávka, v ktorej sa spájajú aj pôvodné prvky rozprávky. Klára je úplne normálne dievčatko, ktoré sa nešťastnou náhodou dostane do krajiny rozprávok. Táto krajina je však niečím zvláštna. Okrem klasických rozprávkových postáv, ako boli 12 mesiačikovia, tu vystupujú aj super hrdinovia, Superman, Spiderman a Batman J Predstavenie bolo plné humoru a veľmi sme sa na ňom pobavili. Určite ho môžeme všetkým len odporučiť!!! Pre piatakov bolo toto vystúpenie aj poučné, nakoľko na hodinách literatúry sa venujú bábkovej hre a spoznávajú druhy bábok. Určite si podobné podujatie ešte zopakujeme :) Fotografie z návštevy si môžete pozrieť vo fotoalbume.
Dňa 13.2.2015 (piatok) sa uskutoční školské kolo Hviezdoslavov Kubín počas 5. a 6. vyučovacej hodiny. Súťažiť sa bude v 3 kategóriách:
Symbol veselosti, zábavy, hodovania a pitia. Také boli fašiangy v minulosti a také sú v redukovanej podobe takmer vo všetkých regiónoch Slovenska i dnes. Fašiangové obdobie sa vlastne začína už v čase od Troch Kráľov a trvá do Popolcovej stredy. Je v podstate obdobím prechodu od zimy k jari. Po ňom nasleduje čas štyridsaťdňového pôstu.
Mládenci – fašiangovníci poobliekaní do masiek sa v poslednú fašiangovú nedeľu vydávali na obchôdzku z domu do domu. Za odmenu dostávali slaninu, klobásu, vajíčka, koláče a samozrejme aj vypiť. K typickému pečivu „na ponúkanie“ patrili smažené šišky. Vyvrcholenie fašiangových sviatkov bolo vo fašiangový utorok – posledná muzika spojená s pochovávaním basy. Fašiangy boli a hádam ešte i sú nielen tou zvláštnou časťou roka, keď – ako hovorí tradícia – „by malo byť všetko naopak “, ale je to i čas stretávania sa, spoločenských posedení a akéhosi „vzývania“, aby rok, ktorý sa len nedávno začal, bol štedrý a bohatý ako fašiangový čas.
Z úcty k tradíciám sme sa rozhodli priblížiť si fašiangové obdobie i v našej triede. Pripravili sme cesto na šišky, nechali vykysnúť, povykrajovali, vysmažili a naplnili šišky sladučkým džemíkom. Práca išla deťom od ruky, pomáhali nielem pri príprave sladučkých šišiek, ale nakoniec si aj poupratovali celú kuchynku. Za vynaloženú prácu prišla sladučká odmena. Šišky všetkým chutili, až sa za uškami oblizovali, čo môžete vidieť aj v našej galérii. Už teraz sa tešíme na budúcoročné fašiangové hodovanie.